Prywatny detektyw – praca dla dociekliwych
Praca prywatnego detektywa kojarzy nam się najczęściej z postacią z amerykańskiego serialu. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Praca detektywa to żmudna obserwacja, spostrzegawczość i dobry kontakt z klientami.
Zawód uregulowany prawnie
Niewiele osób wie, że zawód detektywa reguluje specjalna ustawa, która szczegółowo określa zakres działania przedstawicieli tego zawodu, ich prawa, obowiązki oraz reguły licencjonowania. Wraz z pojawieniem się regulacji prawnych, zmianie uległ też zakres i sposób pracy przedstawicieli tego zawodu. Aby zostać prywatnym detektywem, należy uzyskać licencję i wpis do rejestru. Profesjonalny detektyw przeszkolony jest w czynnościach operacyjnych, umie obsługiwać stosowny sprzęt oraz często korzysta z pomocy asysty bez licencji – pracowników ochrony czy techników. Jeśli interesuje nas licencjonowany detektyw Toruń, Warszawa czy Olsztyn na pewno oferują do dyspozycji wiarygodnych i profesjonalnych przedstawicieli tego zawodu do wynajęcia.
Czym zajmuje się detektyw?
W Polsce prywatni detektywi najczęściej zajmują się sprawami rodzinnymi i gospodarczymi. Rzadziej zdarzają się sprawy kryminalne. Ogromną większość czasu detektywi zajmują się sprawami rozwodowymi, głównie dociekaniem wierności małżonków. W takich sprawach zadaniem detektywa jest zebranie materiałów dowodowych, które będą mogły być użyte na rozprawie rozwodowej. Dużo zleceń detektywistycznych dotyczy także ściągania alimentów, a konkretnie ustalania miejsca pracy i pobytu nierzetelnego rodzica. Usługi prywatnych detektywów często są wykorzystywane także przez przedsiębiorców. Detektywi badają przypadki wynoszenia własności intelektualnej albo sprawdzają, czy ktoś z pracowników firmy nie łamie zakazu konkurencji. Detektywi sprawdzają także wiarygodność kontrahentów przed zawarciem umowy.
Jeśli chodzi o ilość zleceń, które miesięcznie ma detektyw, to ich ilość zależy głównie od obszaru, w którym działa agencja. Naturalnym jest, że więcej zleceń mają agencje pracujące w dużych miastach, ale warto brać pod uwagę, że tutaj także konkurencja jest większa.